Bayramda Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı?

Ramazan ayını tamamlamamıza çok az bir zaman kaldı. Bu günlerde bütün evlerde güzel bir bayrama hazırlık telaşı vardır. Evin temizliği, gelecek misafirlere ikram edilecek olan şeker, çikolata, tatlı ve börek hazırlıkları…

Bunlar çok güzel hazırlıklar olmasına rağmen bayramda sağlığımız açısından mutlaka dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var. Bir ay boyunca yemek saatler, öğün düzeni, yediklerimiz normal yaşantımızdan daha farklı oldu. Günde üç öğün yerken bu ikiye düştü ve daha önemlisi gece yemek yemeye başladık hatta beklide onu da yapmadık.

Ramazan ayının bitmesi ile birlikte şimdi tekrar eski düzene dönme zamanı geliyor. Ancak arada sağlıklı geçirilmesi ve çok dikkat edilmesi gereken bayram dönemi var. Gündüz dinlenmeye alışmış olan sindirim sistemimizin yeni beslenme düzenine iyi bir geçiş yapabilmesi için bazı konularda dikkatli olmakta fayda var. Aniden çikolata, şeker, tatlı, hamur işleri gibi ağır ve sindirimi zor besinleri fazlaca tüketmek başta sindirim sistemimiz olmak üzere bütün sistemlerimizi zorlar ve sıkıntı oluşturur. Bu sıkıntılardan en sık karşılaşabileceklerimiz mide ve sindirim sorunları, kan şekerinde artış, tansiyonun yükselmesi gibi sorunlardır.

Bu sorunlarla karşılaşmamak ve rahat bir bayram ve normal beslenme düzenine geçişi sağlamak için güne peynir, domates, salatalık, yeşillikler, zeytin, tam buğday ekmeği gibi besinlerin bulunduğu hafif bir kahvaltıyla başlamak, kırmızı et yerine beyaz eti tercih etmek ve bunu öğle yemeğinde yemek, akşam yemeğinde sebze, salata, çorba gibi hafif yemekler yemek, tatlı ihtiyacını mümkünse meyvelerden ya da hafif tatlılardan sağlamak, gün boyu bol su içmeye özen göstermek, şeker ve çikolata tüketimine dikkat etmek çok faydalı olacaktır.

Sağlıklı, mutlu, iyi bir bayram geçirmeniz dileklerimle….

Diyetisyen Emine Şahin