The LifeCo’nun Beslenme Uzmanı Emine Şahin’le Detoks üzerine bir röportaj

by gokceacar on 06/20/2012

Ben ilk sıvı detoksumu 2,5 yıl önce Tayland’ta yaptım. 21 gün ağzıma katı bir şey koymadım, hergün lavman yaptım ve hayatımda olmadığım kadar muhteşem ve hafif hissettim. Birçok hastalığım düzeldi, cildim parladı, 8 kilo verdim, kendime güvenim arttı.

Sonrasında da defalarca detoksun her türlüsünü denedim. İsterse ak sakallı dede gelsin detoks kötü desin inanmam çünkü her insan gibi ben de “kendi deneyimlerime ve hislerime” değer veriyorum. Detoks konusunda hem karşısında hem yanında sıkı bir külliyat var. Herkesin farklı şeyler söylediği bir ortamda deneyimler konuşur. Bu yüzden detoksu hiç denemeden negatif fikir sahibi zatları enteresan buluyorum. Ve hele o basında çıkan haberler, hiç deneyimlememiş diyetisyenlerin, doktorların “sıvı detoks yapmayın yoksa ölürsünüz, burnunuz düşer, hanenize karanlık basar” söylemleri traji komik.

Ben çok uzatmayacağım ve lafı 30 yıllık diyetisyen, The LifeCo’nun Beslenme ve Detoks Uzmanı Emine Şahin’e bırakacağım. Dünyanın bu kadar basit ve ucuz bir tedavide yönteminden haberi olmalı diye düşünüyorum :)

*Detoks nedir ve türleri nelerdir?

Vücuttan toksin atılımını sağlayan her program bir detoks programıdır. Çok fazla sayıda detoks çeşidi var. Tamamen sıvı alabilirsiniz, sadece çiğ besinlerle beslenebilirsiniz (raw food), hayvansal ürünlerin tüketilmediği vegan beslenme bir detoks türüdür mesela. İşlenmiş gıdaların tüketilmediği Taş devri diyeti, sadece meyve yemek, ayruvedik beslenme, makrobiotik… Yani tedavi amaçlı özel beslenme olarak özetleyebiliriz. Her kültürde farklı detoks yaklaşımları bulunabiliyor.

*Çok protein tüketilen diyetler de detoksa girer mi ve sağlıklı mı?

Hayvansal kaynaklı besinler maalesef daha çok toksin üretir. Bu tarz diyetlerin uygulanmasını ben tavsiye etmiyor ve sağlıklı bulmuyorum. Çünkü özellikle kalp, böbrek ve karaciğer üzerine hayvansal proteinler çok yük bindirirler. Sindirim sistemini çok yorar ve vücudu asidik yapar.

 

*Neden özellikle sıvı detoks en etkili?

Çünkü en kısa zamanda vücuttan toksin atar, en radikal değişikliği yaratır. Toksinler detoks sırasında deri, bağırsak, lenf, idrar ve akciğerden atılır bu süreci yönetmek için vücudun enerjiye ihtiyacı var. Çiğneme devam ettiği sürece enerji sindirime aktarılır. Çiğneme durduğunda vücut bu sefer tüm enerjisini toksin atımı, doku onarımı ve üretimini sağlamak, bağışıklığı artırmak için kullanır. Yani çiğnememek süreci hızlandırır.

*1 hafta boyunca sıvı almak ve bir şey yememek zarar verir mi?

Uzun süreli detokslar evde tek başına yapılmamalı. Çünkü kişilerin sağlık durumuna bakılması, besin ihtiyacının sıvı olarak da olsa karşılanması lazım. Biz The LifeCo’da mesela ben, doktor ve hemşire gözetiminde program hazırlıyoruz.

*Klasik sağlık yaklaşımı okumuş bir uzman olarak detoksa ilk başta yaklaşımınız nasıldı?

Bir sağlıklı yaşam merkezinde çalışmak fikri beni çok heyecanlandırmıştı ama sonra konunun detoks olduğunu duyunca önce tedirgin oldum. Ön yargılarım vardı. Standart beslenme okumuş biri olarak kişi sadece sıvıyla nasıl beslenir, lavman ne kadar faydalı, detoks ne kadar sağlıklı şeklinde çekincelerim vardı. Ama bunu ancak tecrübe ederek cevaplayabilirdim.

İlk detoksumdan önce bana ön detoks yap dediler yani hayvansal gıda, çay ve kahve kesilecekti. Ama ben çayı bırakmadım. Hatta pek inanmadığım için detoks sırasında da kaçamak yaparım diye gizli gizli çay poşetleri koydum çantama :)

Sonradan bunun ne olduğunu anlayacaksam adam gibi yapıyım dedim çayları içmedim. İlk gün her şey güzeldi. Ama akşama korkunç bir baş ağrısı ve kusma başladı. Gece tüm gün lavaboda kusarken çoktan sabah ilk uçakla İstanbul’a dönmeye işi bırakmaya karar vermiştim. Ancak sabah uyandığımda kendimi harika hissediyordum. Sonradan bunun kafein krizi olduğunu öğrendim. Siz de çok çay-kahve içerseniz aniden bırakınca bu başınıza gelebilir. İlk lavmanımda da korkmuştum ama yapınca bumuymuş dedim. Ve hiç acıkmadım.

7 günün sonunda İstanbul’a döndüğümde detoks yaptığımı bilmeyenler sen ne yaptın diye sordular şaşkınlıkla. Cildim ışıl ışıldı, gözlerim parlıyordu, enerjim yüksekti, kendimi çok hafif hissediyordum. Ön yargıların ne kadar kolay değişebileceğini gördüm. Aradan 5 yıl geçti ve hala detoksun çok başarılı bir tedavi yöntemi olduğunu düşünüyorum.

    

*Bazı diyetisyen ve doktorların “aman detoks yapmayın ölürsünüz” tarzı şiddetli söylemleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

İnsanlar bilmediklerinden korkar. Ve detoks da Türkiye’de çok bilinen bir kavram değil. Çok yeni hatta. Araştırıp tecrübe edip sonuçlarını görmek yerine kestirip atmak daha kolay geliyor.

Sıvı detoks vücudu alkali yapan bir program ve hastalıkların temelinde de toksidite yani alkali/asidik dengesizliği vardır. 1 hafta içinde detoksla bu bozukluğu düzeltmek, vücudu iyileştirmek mümkün. Tüm hastalıkların temelinde yatan toksik yüklerden beslenmeyi değiştirerek kurtulmak çok kısa, basit ve ucuz bir yöntem. Geleneksel tedavilerden çok para kazananlar için bu bir handikap olabilir.

*Bir de “lavman yaparsanız bağırsağınız patlar alimallah” diyenler var.

Kesinlikle abartılı. Şuana kadar ne bağırsağı patlayan ne de detokstan öleni duydum. Tam tersine bir defa yaptıran faydasını hissedince yine gelmek istiyor.

Lavman insanlık tarihi kadar eski bir uygulama. Tıbbi kanıtları ve kişisel deneyimleri bir kenara koyalım, bu kadar zararlı olsa her kültürde, yüzlerce yıldır bir tedavi yöntemi olarak yeri olamazdı. Onsuz da birçok detoks yöntemi var ama uzman olarak ben detoks kapsamında yaptırılmasını tavsiye ediyorum. Çünkü kalınbağırsaktaki kirlilik bağışıklığı etkiler. Sağlıklı bağırsak çok önemlidir. Lavman yani kolema da suyla bağırsağın artık toksik maddelerden temizlenmesi yöntemidir.

*Detoks yurtdışında kanser tedavisinde yükselen bir trend. Siz ne düşünüyorsunuz?

Geleneksel tıpta bunun işe yaradığına dair bir kanıt yok ancak yurtdışında kanseri detoksla başarıyla tedavi eden birçok klinik mevcut. Mesela bu alanda önde gelen isimlerden An Oasis of Healing’in sahibi Dr. Thomas Lodi’yle tanışmıştım. Tedavisinde detoks ve lavman (kolema-kolonhidro terapi) önemli bir yer kaplıyor ve sonuçlar çok başarılı. Bunun dışında Amerika’da Hippocrates, Almanya’da Buchinger Clinic aklıma ilk gelen merkezler.

*Kimler detoks yapabilir?

İlla bir sıkıntınız olması şart değil, sağlıklı insanlar da sağlıklarını korumak için yapabilirler. Obezite tedavisinde yine çok kullanıyoruz. Bağışıklıkla ilgili sıkıntınız varsa, alerjik durumlarda uygulanabilir. Özellikle şeker, tansiyon ve kolesterol sorunlarına iyi geldiğine dair klinik çalışmalar var. Yalnız hamileler ve emziren annelere sıvı değil başka tür detokslar öneriyoruz.

*Detoks sonucunda şaşırtıcı sonuçlar alan kişiler oldu mu?

Bir dolu var böyle hikaye. Mesela detoks sonucu iğneyi bırakan ve sonrasında iyi beslenmeyle şekerden tamamen kurtulan şeker hastalarımız, tansiyon ve kolesterol ilacını bırakan kişiler… Yıllarca hıçkıran ve gitmediği doktor kalmayan bir misafirimiz vardı. Detoksu sırasında bir türlü çözüm bulamadığı hıçkırıkları tamamen kesildi. İşin psikolojik iyileştirme boyutu var. Sosyal fobisi olan, evden dışarı çıkmaya korkan bir misafirimiz vardı, detokstan sonra davranış bozukluklarında ve korkularında ciddi düzelmeler oldu.

*Bize evde yapılacak bir mini detoks öneriniz var mı?

Alkalize diye bir sebze suyu var ben devamlı içiyorum: 4-5 salatalık, 8-10 parça ıspanak, 1 kabuğu soyulmuş limon, fındık kadar zencefil. Bunları katı meyve sıkacağından geçiriyorsunuz. Alkalize’ı günde en az 5 tane içmek suretiyle 2 gün boyunca uygulayarak kilo verebilir, mini bir detoks yapabilirsiniz. Gün içinde bitki çayı ve su da içiyorsunuz tabiî ki. Yemek yenmiyor.

*The LifeCo’nun misafir profili uluslar arası, sizi en zorlayan ülke hangisi? Türkler nasıl, söz dinliyorlar mı??

En zoru Araplar. Aralarda kaçıp gizlice kebap yiyorlar. Bir misafirimiz günde 5 tavuk yiyormuş. Ama program sırasında 1 tavuk yediği için çok mutlu olmuştu mesela :) Avrupalılar ve Amerikalılar muhteşemler. Çok araştırmacı, disiplinli ve inançlılar. Türkler değişken, bizim milletimiz çevreden ya da basından kolay etkileniyor. Kolemanın zararlı olduğunu düşündüğü için kendisine izin vermeyen karısından gizli gizli gelen kocalar var. Çünkü denemiş çok memnun kalmış

Kaynak : http://gokcegoklerdenbildiriyor.wordpress.com/2012/06/20/the-lifeconun-beslenme-uzmani-emine-sahinle-detoks-uzerine-bir-roportaj/