Orucun Sağlığa Faydaları

Oruç tutma; hemen hemen bütün dinlerde yüzyıllardır farklı şekillerde uygulanan bir ibadet türü. Oruç sayesinde doğumdan itibaren sürekli çalışan pek çok organımız ve özellikle sindirim sistemimiz dinlenme imkanı bulmaktadır. Özellikle günümüzde beslenmemizin doğallıktan uzaklaşmış olması, alkol alımının artması, tatlı, yağlı ve kızartmaların, hızlı ve ayak üstü yeme alışkanlığının artması, katkı maddelerinin bol tüketildiği hazır gıdaların hayatımıza her geçen gün daha fazla girmesi gibi sebeplerle vücudumuz eskiden olduğundan çok daha fazla yorulmaktadır. Karaciğer vücudumuzu temizleyen organ olduğundan özellikle karaciğer üzerine binen yük oldukça fazla olmaktadır. Bu nedenle uygun beslenme programıyla tutulan oruçta bütün yıl yorulan karaciğer dinlenmekte ve kendini yenilemektedir. Oruç tutmak, karaciğer dışında mide içinde hücrelerini yenilemesi ve dinlenmesi için mükemmel bir süre. Özellikle yaz aylarında açlık süresi uzadığından dinlenme süresi de artmaktadır. Karaciğer ve mide dışında bağırsaklar,  sindirim enzimlerimizin salgılandığı safra kesesi, pankreas gibi organlarımız hatta kalbimizde dinlenme ve kendini yenileme şansı bulmaktadır.  Ayrıca sindirim sistemi boşalacağından vücuttan toksinler yani zararlı maddeler de atılacaktır.  Bütün bunlara ilave olarak kolesterol  ve trigliserit miktarları da düşecektir.

Aslında oruç tutmak sağlığımıza pek çok fayda sağlamaktadır. Ancak yukarıda sayılan faydaları ve hatta daha fazlasını sağlığımıza kazandırabilmek için bazı konulara çok dikkat edilmelidir. Bunlar; iftarda ve sahurda az yemek, arada meyve, salatalık, yeşillik, az miktarda ceviz, fındık, badem, kuru meyveler tüketmek, yediklerimizi çok iyi çiğnemek, yavaş yemek, bol su içmek, iftardan sonra hareket etmek, karaciğeri ve mideyi yoracak sindirimi zorlaştıracak ağır besinleri, kızartmaları, tatlıları mümkünse tüketmemek olmalıdır.

Tüm bunlara dikkat edildiğinde ramazan ayı sonunda kendinizi çok daha iyi ve rahatlamış hissedeceksiniz.

Oruç tutmanın hem dini hem sağlığa ait bütün faydalarını ruhunuzda ve bedeninizde hissetmeniz, her açıdan huzur bulmanız dileklerimle.

Diyetisyen Emine Şahin