"Sağlıksız Atıştırmalıklar ve Zararları"

Sağlıksız atıştırmalıklar; “abur cubur” ya da “junk food” dediğimiz yiyeceklerdir ve bunlar marketlerin en gözde raflarını işgal eder, albenisi yüksek renkli ve şık ambalajları ile baktığınızda alma isteğinizi körükler, dış görünüşü çok güzel ancak içeriği bir o kadar kötü olan yiyeceklerdir. Aslında ne kadar sağlıksız olduklarını anlayabilmek için sadece ambalajını okumamız bile yeterli. Tatlandırıcılar, kıvam artırıcılar, trans yağlar, tuz, şeker, tat artırıcı ve bağımlılık yapabilen katkılar vs vs. Bu maddeler ne kadar çoksa o kadar fazla sağlığa zararlı ve besleyici olmaktan uzak bir şeyler yiyorsunuz demektir.
Bu tür yiyeceklerin sağlığa zararları ise sayılamayacak kadar çoktur. Örneğin içerdiği şeker, tatlandırıcı ve yedikçe yeme isteğinizi artıran katkılar şişmanlığa ve şeker hastalığına davetiye çıkarır. Trans yağlar kalp damar hastalıkları ile yakından ilişkilidir, bazı katkılar doyma merkezini etkiler ve sürekli aç hissettirebilir, hatta çağımızın hastalığı olan kanser hücrelerini besleyebilir.
Sağlıklı olmak ve iyi beslenebilmek için sağlıksız atıştırmalıklardan dolayısıyla katkı maddelerinden uzak, mümkün olduğunca doğal beslenmemiz çok önemlidir.
 

Diyetisyen Emine Şahin