NEFES HAYATDIR! “Her Yaşta Sağlıklı Olalım”

 

Gedik Holding bünyesinde Gedik Üniversitesi 28 Mayıs 2016 Cumartesi günü Swiss Boshorus Hotelde 1. Halil Kaya Gedik Başlıklı Bilim Sanat Kültür Erkinlik kapsamında “Her Yaşta Sağlıklı Olalım” konulu uygulamalı 1. Natural Health Event uluslar arası sempozyum düzenledi.

Yılmaz Parlar yazıyor... Yabancı doktorların ve diyetisyenlerin, Yaşam Koçluğu yapan konuşmacıların bulunduğu sempozyumda, Solunum Oturumunda Nefes teknikleri uygulamalı yaptırılıken, nefes nedir ? Hayat demekdir. Canlı nefes aldığı müddetçe hayatda varlğını sürdürür olması ortak cevap tanımını dolayısıyla gündemi özetledi.

Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik Toplumsal sorumluluk kapsamında düzenledikleri sempozyumun sağlıklı bireylerin oluşturduğu sağlıklı toplum sağlıklı ekonomi için önemini vurgulayan açılış konuşması yaptı. Sempozyumda Alkali Diyeti Uzmanı Dr. Ayşegül Çoruhlu, Stres Fobi ve Anksiyete Uzmanı Doç.Dr. Şafak Nakajima, Ayurveda Uzmanı Dr.Koshlendra Pratap, Kardiyolog Dr.Bimal Chhajer, Yaşam Tarzı Uzmanı Dr. Pankaj Dhawan, Yazar Can Aydoğmuş ve Misafir nefes teknik, Yoga uzmanı Clio Clio Fotiyodis’in sunumları oldukça ilgiyle izlendi.

Kardiyolog Dr.Bimal Chhajer, Koroner Kalp Hastalığı modern toplumda ölümlerin başlıca nedenidir. Bu Kalp kaslarına kan besleyen arterlerin tıkanmalara neden kolesterol ve yağ mevduat kaynaklandığını,ır, yüksek Triglyceridler ve kolesterol nedeniyle bu tıkanıklıkları kan ve böylece oksijeni azalmış anjina, ağrı ve bazen kalp krizi yol açtığını video gösterimleriyle açıkladı.

“Kalp Hastalığı geliştirmek için nedenleri çoktur. Bazı nedenler bizim Kontrolü Diyet, Kan Basıncı, Diyabet, Obezite, Sigara, Sedanter Yaşam Tarzı, Alkol, Yüksek Kolesterol ve Yüksek Triglycerides gibi (Değiştirilebilir) içindedir.

Saaol tedavi ve koroner kalp hastalığı önlemek için tıbbi entegre bir sistemdir. Yaşam tarzı değişikliği üzerinde stres ve Kavram "Kalp Hastalığı Reversal" öncülük saaol Kalp Programı başlatmak için 1994 yılında prestijli AIIMS istifa ettikten sonra, Dr. Bimal Chhajer, MD tarafından geliştirilmiştir. Saaol 22 merkezler bütün Hindistan, Bangladeş ve Nepal'de üzerinde yayılmış olan Non invazif yöntemlerle Kalp hastaları tedavi etmek için bir programdır.

Yaşam tarzı değişiklikleri, uygun diyet, egzersiz, yoga, meditasyon ve birlikte sağlıklı Kalp gerekenlere vardır.”şeklinde özetledi.

Doç.Dr. Şafak Nakajima, tarafından, Genelde psikosomatik hastalık başlığı altında toplanan ruhsal kökenli bedensel hastalık stres, insanların sosyal ve ekonomik nedenlerle ruhsal sıkıntılar yaşayabilecekleri, ruhsal sıkıntılarında bedensel hastalıkları yaratabileceği gerçeği vurgulandı, Günümüzde, sosyal ve ruhsal faktörlerle bedensel hastalıklar arasındaki ilişkisi olan, kalpten migrene, kolitten kansere, hastalıkların yaklaşık %80’inin ruhsal kökenleri olduğunu açıklandı.

Sürekli stres, depresyon, kaygı içindeki insan ruhu ise, hem bu olumsuz duyguların direkt etkisi, hem de sıkıntılarla başa çıkmak için başvurduğu sigara, alkol, uyuşturucu ve aşırı yeme gibi davranışlar sonucu bedeni yeniden hastalandırdığı ifade edildi.

Sağlıklı beslenme için gerekli bol taze meyve ve sebze, yağsız beyaz et, balık ve antioksidan vitaminler reçetelerin bazılarıydı.

Ayurveda Uzmanı Dr.Koshlendra Pratap, Fiziksel Beden, Zihinsel Beden ve Ruhsal Beden şeklinde 3 ana bedenden oluşan Sanskritçe bir kelime olan ‘Yaşam Bilimi’ manasına gelen Ayurveda kökeni Hindistan’ın Vedik kültürüne dayanan 5,000 yıllık bir doğal şifa sistemi olup, insanoğluna beşeri potansiyelinin üst sınırını gerçekleştirirken, her yönden dengede ve zinde kalmasına yardımcı olan bir bilgelikler bütünü olarak anlatıldı.

Ayurveda’nın amacı; kişinin doğuştan sahip olduğu Bünye Tipi’ni (Beden ve Zihin birleşimi neticesinde oluşan fıtrat -dosha) belirleyerek, bu doğrultuda hayat boyu dengede kalmasını sağlayacak olan; ideal Gıda Seçimleri, Baharat Kullanımları, Beslenme Tarzı, Yemek Pişirme Şekilleri, Kadim Nefes Teknikleri, Meditasyon Teknikleri, Aromaterapi, Masaj Teknikleri, Fiziksel Aktivite, Müzik Alternatifleri, Gündelik Rutinler, Mevsimsel Rutinler gibi bilgiler doğrultusunda kişilerin genel sağlık, zindelik ve esenlik haline olumlu ivme kazandırarak, yaşamda daha mutlu, daha huzurlu, daha sağlıklı, daha yaratıcı olmamızı sağlayan hakiki harmoniyi yaratmak olduğu açıklandı.

Hedef olarak kişinin ideal bünye tipini tespit etmek (dosha’sını) ve herhangi bir dengesizlik durumunda, dengesizliğin haberini veren belirtilerin kaynağını bularak, dengenin tekrar kurulması üzere geniş kapsamlı önerilerde bulunmaktır. Bunla ilgili olarak Vegist Stand yer aldı. Katılımcılara doğal gıdalar tattırıldı.

Dünyaca ünlü spirit ressam Sandy Ingham’ın özel çizimleriyle Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan, Evliyalar ve Yücelerle Yaşamak – Aşka Yürü,isimli ilk kitabıyla tanıdığımız, Ünlü Kişisel Gelişim Uzmanı Can Aydoğmuş'un meditasyonu son derece ilginçdi.

Diyetisyen Detoks danışmanı SCIO terapist Emine Şahin, iyi yaşam Atölyesi yoga öğretmeni Berna Çalış, Spor EğitmeniEsin taşcı, Shorba Franchise zincir sahibi Sim Aslanoğlu katılımcılar arasındaydı. Kendileriyle yaptığımız söyleşide İnsan sağlık hayatının en önemli faktörleri doğru beslenme bilinçli spor zihin geliştirme stresten kurtulma gibi uygulamaların mutlaka bir uzman tarafından doğru bir şekilde yapılması ortak sözlerdi.

 

Kaynak : http://www.gazeteekonomi.com/yazarlar/nefes-hayatdir-her-yasta-saglikli-olalim-h206821.html

Your Face Here