Metabolizma Hızı Nedir?

Metabolizma hızı, vücudumuzun iç organlarının çalışması yani yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirmesi için gerekli minimum enerji miktarıdır. Kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Gün içerisinde yapılan hareketler, her türlü fiziksel aktivite, yemek yeme gibi faaliyetler metabolizmanın sürekli enerji harcamasını sağlar. Metabolizma hızını önemli yapan düşük olduğunda kilo kontrolünün zorlaşması yani kilo alımının hızlanmasıdır. Bunu pek çok kişi “su içsem yarıyor” şeklinde ifade etmektedir. Aslında suyun kalori açısından hiçbir değeri yoktur ancak kişilerin metabolizma hızı düşük olduğundan kolay kilo almaktadırlar.

Metabolizma hızının kişiden kişiye farklılıklar göstermesinin sebebi özellikle kişideki kas miktarı ve akciğerlerinin tükettiği oksijen miktarıdır. Bu nedenle kişinin kas miktarı ne kadar çoksa metabolizma hızı o kadar fazla olacaktır. Aynı şekilde ne kadar doğru nefes alıp akciğerlerini ne kadar iyi kullanıyorsa da yine metabolizma hızı daha yüksek olacaktır.

Metabolizma Hızını Nasıl Arttırabiliriz?

Egzersiz Yapmak: Metabolizma hızını artırmak için yapılabilecek en iyi şey kuşkusuz kas miktarını artırmak yani egzersiz yapmaktır. Bu nedenle her gün düzenli olarak yapılan ve yarım saatin geçen tempolu yürüyüş, yüzme, aerobik, ağırlık çalışma gibi aktiviteler metabolizmayı hızlandıracaktır.

Az ve Sık Yemek: Düzenli yemek yeme alışkanlığı her seferinde vücudun sindirim sistemi çalışacağından metabolizmanın hızlanması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle az ve sık beslenme tercih edilmelidir.

Su İçmek: Su içmekte sindirimi kolaylaştırıp hızlandıracağından metabolizmayı hızlandırmaktadır. Ancak suyu yemeklerle birlikte değil yemekten yarım saat önce içmek yada yemekten 1,5-2 saat sonra içmek daha doğru olacaktır.

Aç Yatmak: Mide dolu iken yani bir şeyler yedikten sonra yatmak vücuttaki hormonların çalışma sistemini bozduğundan metabolizmayı zorlamaktadır. Aç yatmak ise metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

Uyku düzeni: Vücudumuz için en sağlıklı uyku saatleri gece 11 ile sabah 6 arasıdır. Bu saatlerde uyanık olmakta metabolizma hızı üzerinde olumsuz etkiye sahiptir.

Bunlar metabolizma hızını artırdığından kilo kontrolünü sağlamakta son derece etkili olacaktır. Aynı zamanda sağlığınızı korumanız ve artırmanıza da yardımcı olacaktır.

Diyetisyen Emine Şahin