Suyun Önemini Biliyor muyuz?

Su, vücut yapımızı ve hayatımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmemiz için çok büyük öneme sahip yaşamsal içeceğimizdir. Çünkü insan bedeninin 2/3’ü sudan oluşur ve vücudumuzda pek çok önemli işlevi su yerine getirir. Kişilerin suya olan ihtiyaçları da farklılık göstermektedir. Günlük olarak ortalama 2-2,5 litre su yeterli görülmekle birlikte kişilerin kilosu arttıkça suya olan ihtiyaçları da arttığından fazla kilolu kişilerin su ihtiyacı 4-5 litreye kadar çıkabilmektedir.  Yeterince su içip içmediğimizi idrar renginden anlayabiliriz. İdrar koyu renkli ise yeterince su içmediğiniz, açık renkli ise suyu yeterince içtiğiniz anlamına gelir. Bir diğer gösterge de günde 7-8 kez idrara çıkıp çıkmadığınızdır. Şayet daha az idrara çıkıyorsanız yine suyu yetersiz içiyorsunuz demektir.

Suyun Faydaları Nelerdir?

Suyu az içtiğinizde kan akışkanlığını kaybediyor ve yoğun bir kıvam alıyor. Bu nedenle Eğer vücutta az su bulunursa, kan yoğunlaşıyor ve bu da organlara çok az miktarda oksijen ve besin maddesi ulaşabilmesine neden oluyor. Bunun sonucunda da yorgunluk, halsizlik, enerji düşüklüğü, sabahları uyanamama gibi sorunlar ortaya çıkıyor.

Suyun vücuttaki bir diğer işlevi bazı vitamin, mineral ve besin öğelerinin sindirimine yardımcı olmaktır. Özellikle B grubu vitaminler ve C vitamini en önemlilerindendir.

Suyu yeterince içen kişilerin cildi daha esnek ve gergin olur, cildi nemlendirdiği için kırışıklıkları önleyici yani yaşlanmayı geciktirici özelliğe sahiptir.

Eklemlerimizde kayganlığı sağlayarak eklem ağrılarına engel olur.

Detoks etkisi vardır. Vücutta biriken toksinleri atmanın en iyi yolu yine bol su içmektir.

Yemekten yarım saat önce alınan su midede dolgunluk hissi sağlayarak daha az yemek yememizi sağlar ve zayıflamaya yardımcı olur.

Bütün bu faydalarını öğrendikten sonra yeterince su içmemek bedenimize yapacağımız haksızlık, sağlığımıza vereceğimiz zarar olacaktır.

Sağlığınız için mutlaka yeterli ve kaliteli su için..............

Diyetisyen Emine Şahin