Sağlıklı Zayıflama Detoks ve Diyet

“Sağlıklı Zayıflama” çok sık kullanılan bir deyim olmakla beraber neyin doğru neyin yanlış olduğu kişiye göre değişmektedir. Böyle olması da son derece normal çünkü hepimizin metabolizması farklı, biyokimyasal dengesi farklı, besinlere olan duyarlılıkları farklı, sindirim sisteminin çalışması farklı, barsak düzeni farklı, sinir sistemi farklı, stres düzeyi farklı, uyku düzeni farklı, yaşam tarzı farklı ..... bu farkları daha da artırabiliriz. Tüm bu sebeplerle gazete, dergi, televizyon gibi iletişim araçları vasıtasıyla önünüze gelen zayıflama önerilerini çok ciddiye almamanızda fayda var. Çünkü aynı beslenme o gazete ya da derginin ulaştığı kilo vermek isteyen herkes için uygun olamaz, bu mümkün değil. Kişiye özel sağlıklı bir zayıflama programı olabilmesi için birtakım farklılıkların olması gereklidir. Bunun için öncelikle kişilerin vücutlarının neye ihtiyacı olduğunun belirlenmesi gerekir. Ancak bu şekilde “kişiye özel” bir beslenme ve kilo verme programı söz konusu olabilir.

Bedensel farklılıkları belirleyebilmek için öncelikle bazı testler yapılmalıdır. Kan analizi yapılarak kilo vermeye engel  hormonal bir durumun olup olmadığının belirlenmesi ve kan değerlerinin ölçülmesi, Türkiye’de ilk kez uygulanan idrar- tükürük testi ile vücudunuzun beslenme ile ilgili ihtiyaçlarının belirlenmesi ve metabolizma hızı testi.  Bu da akciğerlerinizin tükettiği oksijen miktarına bağlı olarak gerçek metabolizma hızınızı ölçen bir test. Tüm bu testlerden sonra kişiye özel iyi bir beslenme programı artık rahatlıkla hazırlanabilir, haftalık takip programları ile de sağlıklı bir kilo kaybı sağlanabilir.

Detoks ise vücuttan toksinlerin atılması, yenilenme, arınma, enerji seviyesinin artması, cildin tazelenmesi ve nefes alması gibi amaçlarla  yapılan bir uygulama.  Detoks için öncelikle bir “ön detoks” yapmalısınız. Ortalama olarak 1-2 hafta sürecek olan bu süreçte çay, kahve gibi kafeinli içeceklerden, et,  tavuk, balık, yumurta, hamur işleri, kızartmalar, süt, gazlı içecekler gibi asidik besinlerden uzak durmalısınız ve beslenmenizde bol miktarda çiğ sebze, bir miktar meyve, yeşillikler, filizler ve bol suya yer vermelisiniz. Bu sayede bedeninizi toksinlerden arındırmak için iyi bir zemin hazırlamış ve detoks esnasında karşılaşabileceğiniz “iyileşme semptomlarını” azaltmış olacaksınız. Detoks sürecinde de hızlı, sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo verdiğinizi göreceksiniz.

Detoks ve diyet;  amaçları, süreleri, uygulanma şekilleri açısından birbirinden oldukça farklı iki yol olmakla beraber ortak bazı amaçlara da hizmet etmektedir. Özellikle yaza hazırlandığımız bu aylarda pek çok kişi şu ya da bu şekillerde kilo vermek için çaba sarf ediyor. Hatta kilo vermeye yeni karar vermiş olan kişiler için zaman da oldukça azalmış olduğundan özellikle “hızlı kilo verme” oldukça  revaçta. Detoks ve diyetin en önemli ortak noktası her ikisinin de kilo verme konusunda iyi birer alternatif olmaları. 

The LifeCo’da hem detoks yapabilir, hem de sağlıklı olarak zayıflayabilirsiniz. Bu iki uygulamanın iyi kombinasyonları ile kısa sürede hem hızlı hem de sağlıklı bir şekilde istediğiniz sonuca ulaşmanız mümkün.  Önce 7 günlük bir detos sürecini tamamlayarak hem kısa sürede hızlı kilo kaybı ile motivasyonunuzu artırabilir, hem de toksinlerden kurtulmuş olduğunuz için vücudunuzu sağlıklı kilo vermeye hazırlamış olursunuz. Ardından vermek istediğiniz kilo miktarına uygun bir programı seçerek sağlıklı beslenme yöntemi ile haftalık kontroller halinde kilo vermeye devam edebilirsiniz. Yapmanız gereken size uygun yaşam tarzını benimseyerek vermiş olduğunuz kiloları tekrar almamanız ve sağlığınızı hep daha iyi seviyeye getirmek için çaba sarfetmeniz olacaktır.

Verdiğiniz kiloları hiçbir zaman tekrar almamanız dileklerimle

Diyetisyen Emine Şahin